Esiletõstetud postitus

Roheline Kool tutvustus

reede, 30. oktoober 2020

Helid ja hääled õpetavad

 Tallinna lasteaia Sipsik koolieelikud osalesid Tallinna Haridusameti ja Keskkonnainvesteeringute Keskuse ühises projektis.

pilt6

Mängusipsikute rühm osales 29. oktoobril Ubari Loodustarkuse Keskuse keskkonnaharidusprogrammis „Helid ja hääled õpetavad“. Sõitsime lasteaia juurest Kaberneeme lähedale metsa, kus meid võttis vastu matkajuht Pille. Ta rääkis lastele kohe alguses, et metsas tuleb olla vaikselt, sest see on koduks paljudele lindudele ja loomadele. Räägiti ohtudest looduses ja kuidas tuleb toimida, kui läheduses on metsloom. Lastele selgitati, millised loomad on ettearvamatud ja kuidas neist hoiduda. Puudutati ka teemat, et miks on puud mingites olukordades ohtlikud ja kuidas nad on ka kasulikud. Lastele õpetati, kuidas anda märku kui oled eksinud ja puudub telefon. Telefoni olemasolu korral räägiti, kuidas päästjad saavad positsioneerida inimese asukohta. Sellisel juhul ei tohiks inimene liikuda pidevalt edasi, vaid vajalik oleks leida endale kindel puu, mille juurest ei tohiks lahkuda ning kõik ellu jäämiseks vajalikud tegevused tuleks teha selle puu ümber (ehitada onn, saada sooja jms).

Lapsed õppisid, mis märke ja signaale tuleks otsijatele maha jätta, et kadunut lihtsam leida oleks. Otsija olukorras tuli leida vajalikke märke. Õppisime ka kuidas teha häält, kui oled eksinud. Lastele seletati, et tuleb leida jäme mänd, sest see on kõige kõlavam puu, mille vastu tuleb lüüa 3 lööki vastupidava oksaga.

Kuulasime erinevate loomade ja lindude hääli, kellega võib metsas kokku juhtuda. Räägiti ka elavast tulest, kuidas ja kuhu seda teha ning kuidas seda kustutada. Lastele näidati ka mägra koobast ja räägiti kuidas ta enda pesa teeb ning milline tema elustiil on.

Mõned mõtted lastelt, mis neile meelde jäi. 

Loore:’’ Matk meeldis hästi. Ma ei teadnud seda varem, et mägeritel on wc pott. Ja kui see täis saab, ta kraabib, teeb endale uue. Mulle meeldis nööriga tagurpidi alla ja üles minemine. Telk meeldis - tuli ja pime oli sees, aga suitsuhais oli.’’

Hektor: ’’Matk meeldis väga hästi. Sain teada, et kui lööd vastu puud, mändi, siis tuleb väga kõva heli. Kolm noolt teed maha okstest, käbidest, kui oled kadunud ja hästi oranž heledaid silte peab panema’’.

Stella: ’’Väga meeldis matk. Kõik asjad meeldisid. Metsas ei tohi ära eksida, aga kui eksid, siis pead varjupaiga leidma. Ei tohi kodumetsa minna väga tihti, võid ära eksida. Kui sa ei märka ja tuleb talv ja astud jääle ja emme ja issi ei tea, siis võid ära uppuda. Metsas ei tohi rajalt kõrvale minna, siis tuleb nooli teha kui lähed.’’

reede, 23. oktoober 2020

Meelerahu metsast

 22. oktoobril käis kogu Tallinna lasteaia Sipsik pere põlislooduse nädala raames Pääsküla rabametsas meelerahu leidmas ja loodust uurimas.

122152358_668347077442443_1079151184149380723_n

Vaatamata vihmasele ilmale läbisid kõik metsa tulnud 80 väikest Sipsikut vastavalt vanusele  2,5- või 1-kilomeetrise raja, otsisid infotahvlilt või loodusest vastuseid küsimustele ja mängisid looduse bingot. Raja lõpus ootas lapsi soe tee ja väike kosutus. Teel lasteaeda rääkisid lapsed, et neile meeldis kõige rohkem lompides ja laudteel kõndida, parte vaadata ja loodusest aardeid otsida.

Lasteaiast koju minnes ütles üks 3-aastane Sipsik emmele: „Kõik asjad said märjaks ja me saime teed juua. Ja šokolaaditükkidega saiakest. Käisime väga palju loigus. Nii lahe matk oli."











esmaspäev, 19. oktoober 2020

Sipsiku leivanädal

 Oktoobrikuu teisel nädalal pöörati Tallinna lasteaias Sipsik suurt tähelepanu leivale.

leivanädal 2020

Nädala alguses saatsid lapsevanemad digitaalselt või edastasid paberkandjal lasteaeda oma pere „leiva“ retsepti. Saabus palju erinevaid retsepte: erinevad leivad, leivasupid, leiva snäkid, võileivad, leivamaiused jpm.
Kirja pandi koostisosad, lisati kirjeldus, kuidas seda „leiba“ valmistatakse ja illustreeriti fotoga või  lapse joonistusega. Retseptid seati kõigile uudistamiseks üles näitusele lasteaia värava küljes.
Nädala teisel poolel oli lastel võimalus erinevaid meeli kasutades uurida leiba selleks sisse seatud „Leiva tunnetetoas“.
Nägemispesas uurisid lapsed  leiva struktuuri silmaga ja ka mikroskoobiga kohe eriti lähedalt.
Kuulamispesas kuulasid lapsed leiva kirjeldust heli salvestavatelt pesulõksudelt ja püüdsid arvata, millise leivaga on tegu.
Maitsmis- ja  haistmispesas maitsesid ja  nuusutasid lapsed erinevaid leivasorte ning arvasid ära, mis leib küll niimoodi maitseb ja lõhnab.
Kompimispesas katsusid lapsed, kas sõrmed teavad, mis leivaga on tegu, kui silmad leiba ei näe.
Rühmas viidi lastega läbi katse leivaviiludega, mis tõi välja käte pesemise tähtsuse. Leivaviilud asetati õhukindlatesse kottidesse mustade kätega ja puhaste kätega ning uuriti nädala jooksul, mis leivaga juhtub. Näide järgneval lingil:

https://www.pinterest.com/pin/331647960030067060/?nic_v2=1a6UYrRIs

Muidugi valmistati rühmades ise ka võileibu  ning räägiti ja loeti leiva tähtsusest.

Järgneval lingil on üks vahva töövihik, kus erinevaid ülesandeid ja mõistatusi lastele.

http://www.leivaliit.ee/wp-content/uploads/2017/10/Toovihik-lobus-leivaraamat.pdf