Oktoobrikuu teisel nädalal pöörati Tallinna lasteaias Sipsik suurt tähelepanu leivale.
Nädala alguses saatsid lapsevanemad digitaalselt või edastasid paberkandjal lasteaeda oma pere „leiva“ retsepti. Saabus palju erinevaid retsepte: erinevad leivad, leivasupid, leiva snäkid, võileivad, leivamaiused jpm.
Kirja pandi koostisosad, lisati kirjeldus, kuidas seda „leiba“ valmistatakse ja illustreeriti fotoga või lapse joonistusega. Retseptid seati kõigile uudistamiseks üles näitusele lasteaia värava küljes.
Nädala teisel poolel oli lastel võimalus erinevaid meeli kasutades uurida leiba selleks sisse seatud „Leiva tunnetetoas“.
Nägemispesas uurisid lapsed leiva struktuuri silmaga ja ka mikroskoobiga kohe eriti lähedalt.
Kuulamispesas kuulasid lapsed leiva kirjeldust heli salvestavatelt pesulõksudelt ja püüdsid arvata, millise leivaga on tegu.
Maitsmis- ja haistmispesas maitsesid ja nuusutasid lapsed erinevaid leivasorte ning arvasid ära, mis leib küll niimoodi maitseb ja lõhnab.
Kompimispesas katsusid lapsed, kas sõrmed teavad, mis leivaga on tegu, kui silmad leiba ei näe.
Rühmas viidi lastega läbi katse leivaviiludega, mis tõi välja käte pesemise tähtsuse. Leivaviilud asetati õhukindlatesse kottidesse mustade kätega ja puhaste kätega ning uuriti nädala jooksul, mis leivaga juhtub. Näide järgneval lingil:
https://www.pinterest.com/pin/331647960030067060/?nic_v2=1a6UYrRIs
Muidugi valmistati rühmades ise ka võileibu ning räägiti ja loeti leiva tähtsusest.
Järgneval lingil on üks vahva töövihik, kus erinevaid ülesandeid ja mõistatusi lastele.
http://www.leivaliit.ee/wp-content/uploads/2017/10/Toovihik-lobus-leivaraamat.pdf
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar